kumajans_buyuklogo

KUM AJANS ORGANIZASYON VE MENAJERLIK HIZMETLERI

Demet Akalın


Demet Akalın, Ses Sanatçısı, Şarkıcı Kaynak http://tr.wikipedia.org/wiki/Demet_Akal%C4%B1n

(d. 23 Nisan 1972; Gölcük, Kocaeli), Türk pop müzik şarkıcısı, eski manken ve oyuncudur. İlköğretim ve lise öğrenimini Gölcük'te tamamladı. Gölcük Barbaros Hayrettin Lisesi'nden mezun olmuştur. Üniversite eğitimi almamıştır. Annesinin desteği ile mankenlik kursuna başladı. 1996-2004 yılları sevilen albümler ve hitler çıkardı. 2004 yılında çıkardığı Banane albümünde bulunan "Aşkın Açamadığı Kapı" ile Kral TV Video Müzik Ödüllerinden "Yılın Şarkısı" ödülünü aldı. 2006 yılında Kusursuz 19 albümünü çıkardı. Albüm 147.000 kopya sattı ve MÜ-YAP'tan altın ödül aldı. Aynı yıl Kral TV Video Müzik Ödüllerinde "Afedersin" ile "En İyi Pop Kadın Sanatçı" ve "Yılın Şarkısı" ödüllerinin sahibi oldu.Türkçe Top 20 listesinde "Afedersin" ile 7 hafta ve albümün ikinci teklisi "Herkes Hak Ettiği Gibi Yaşıyor" ile de 1 hafta olmak üzere, 2006 yılının en uzun süre zirvede yer alan sanatçısı oldu. 2013'te Türkiye Müzik Ödülleri'nde Türkan şarkısıyla "En İyi Şarkı" ödülünü almıştır.

1972-1996: İlk Dönemler

Demet Akalın, 23 Nisan 1972 yılında Gölcük, Kocaeli'de doğdu. İlk öğretimini Gölcükte ve lise eğitimini buradaki Gölcük Barbaros Hayrettin Lisesi'nde tamamladı. Annesinin desteği ile Yaşar Alptekin'in mankenlik kursuna girdi. Ardından Neşe Erberk'te mankenlik yapmaya başladı. O dönemde ciddi ve iyi bir meslek olan mankenlikte aranan bir isim oldu. O dönemde bazı filmlerde de rol aldı. Bunlar: 1992 yılında "Günlerden Pazar", 1994 yılında "Tele Anahtar" ve aynı yıl Hülya rolüyle "Sensiz Olmaz" filmlerinde rol aldı. Ece Sükan ile beraber Hayatın Anlamı isimli TV Filminde rol aldı.

1996-2002: "Sebebim" ve "Yalan Sevdan

Demet Akalın, mankenliği devam ederken gazinolarda sahneye çıkmaya başladı ve kısa süre sonra ilk albümü "Sebebim"i çıkardı. İlk klibini "Sebebim" şarkısına çeken Akalın büyük bir başarıya ulaşmasa da sevilen bir parça oldu. Şarkının bestesi Niran Ünsal imzalıydı. İki yıl sonra bir ilk yaparak bir dizide oynadı. 1998 yapımı "Sibel" isimli dizide, "Deniz" karakterini canlandırdı.

2000 yılında çıkarmış olduğu "Yalan Sevdan" ile o dönemlerde tutulmayan single'ların arasında ön plana çıkmayı başardı. Bu maxi single'daki "Senin Anan Güzel Mi?" oldukça beğenildi ve sanatçının ilk hit parçası oldu.

2003-2006: "Unuttum" ve "Banane"

"Yalan Sevdan" teklisinden üç yıl sonra "Unuttum" albümünü piyasaya sürdü. Albüm 79.000 kopya satabildi. İlk teklisi Nalan imzalı "Unuttum" oldu. Albümün ikinci klibi "Gazete"ye çekildi.

Demet Akalın, 2004 yılında "Banane" albümünü piyasaya sürdü. Albümde Ersay Üner ile işbirliğini sürdürdü ve albümüm müzik yönetmenliğini de Suat Aydoğan üstlendi. Albüm Aralık ayında çıktı ve 2004 yıl sonuna kadar 40.000 satarak önemli bir başarı elde etti. Çıkış teklisi, Serdar Ortaç imzalı "Bittim" büyük bir hit olurken, albümün ikinci teklisi "Aşkın Açamadığı Kapı" daha büyük bir ses getirdi. "Banane", Yıldız Tilbe imzalı "Vuracak" ve yaz hiti olan "Bir Anda Sevmiştim" ile albümünün başarısını arttırdı. "Banane"nin klibi ileMadonna'nın bir klibi arasında benzerlikler olması üzerine Akalın olumsuz eleştiriler aldı.

2006 yılında düzenlenen 12. Kral TV Video Müzik Ödüllerinden "En İyi Pop Kadın Sanatçı" ve "Yılın "Şarkısı" adaylıklarını elde etti. Bunlardan Sude Bilge Demir imzalı "Aşkın Açamadığı Kapı" ile "Yılın Şarkısı" ödülünü aldı.

2006-2007: "Kusursuz 19" ve "Tatil"

2006 yılında "Kusursuz 19" albümünü yayınladı. Çıkış teklisi "Afedersin" oldu. Türkiye resmi listesinde 7 hafta bir numarada kaldı ve o yılın en uzun 1 numara olan şarkısı oldu. "Afedersin" Avrupa Top 100 Listesine de giriş yaptı. 8 hafta boyunca listede kaldı ve en yüksek 69 numaraya kadar yükseldi. Büyük bir yaz hiti haline gelen şarkı, radyoların da en çok çaldığı şarkılardan biri haline geldi. Sonraki klibi olan "Herkes Hak Ettiği Gibi Yaşıyor" şarkısıyla da Türkiye listelerinde bir numaraya kadar yükseldi. Avrupa Listelerinde 2 hafta kaldı. En yüksek 85 numaraya kadar ilerlemiştir. Aynı albümden iki bir numara çıkaran Akalın, 2006 yılında en çok zirvede kalan sanatçı oldu.Albüm o yıl 147.000 kopya sattı.Bu albümle ilk kez MÜ-YAP'tan altın ödül almayı başardı. Akalın'ın o yıl Kral TV Video Müzik Ödüllerinden "En İyi Pop Kadın Sanatçı" ve "Afedersin" ile "Yılın Şarkısı" adaylıkları elde etti. Bu adaylıkların ikisin de kazanmayı başardı.

3. klibi "Mantık Evliliği" de Billboard Listelerinde ilk 5'e girmeyi başarıp 4 numaraya kadar yükselmiştir. 4. klip "Alçak" adlı şarkıya çekilmiştir. "Alçak" oldukça beğenilmiş ve Billboard listesinde 11. sıraya yükselmiştir. Ayrıca albümde bulunan "Sana Değer" adlı Yıldız Tilbe parçası klip çekilmemesine rağmen büyük ilgi görmüş ve Powertürk Tv'de klipsiz olarak yayımlanmıştır. Şarkı Billboard listelerinde 10 numaraya kadar yükselme başarısı göstermiştir.

2007 ylında "Tatil" adlı single'ını çıkarmıştır. Single biri versiyon 2 şarkıdan oluşmakta. "Tatil" şarkısı Billboard Listelerinde 2 numaraya kadar yükselmiştir. Akalın, bu şarkının başarısıyla Kral TV Video Müzik Ödüllerinden 2. kez "En İyi Pop Kadın" ödülünü almıştır.

2008-2009: "Dans Et" ve "Toz Pembe"

Bir yıl sonra "Dans Et" albümünü çıkarmıştır. Albüm 128.000 satış rakamıyla en çok satan albümler arasına girmiştir. MÜ-YAP'tan altın ödül almayı bu albümüyle de hak etmiştir. Çıkış şarkısı "Mucize" 7 hafta Billboard Listelerinin zirvesinde kalmıştır. Avrupa Listelerinde ise en yüksek 83 numaraya kadar yükselmiştir.

2009 senesinde Ersay Üner ve Erhan Bayrak’ın prodüktörlüğünü üstlendiği “Toz Pembe” adlı single’ı piyasaya sürdü. Şarkı yaz aylarının yoğunluğu arasında Türkiye Listelerinde 1 numaraya kadar yükseldi. Avrupa Listelerinde ise en yüksek 90 numaraya ulaştı. Şarkı bir tekli olmasına karşın Hürriyet gazetesinin hazırladığı "2009'un En İyi 10 Yerli Albümü" listesinde 7. sırada yer aldı.

2009- "Zirve" ve "Aşk"

Ağustos 2009'da Önder Bekensir ile evlenen Demet Akalın, bu sırada yeni albümü Zirve'nin hazırlıklarını yapmaktaydı. Bu yeni albümle imajını da değiştirmeye karar veren Akalın, uzun bir süre sarı olan saçlarını koyu kumral renge boyattı. 2010 yılının nisan ayında Zirve albümünü çıkaran Akalın bu albümle de oldukça başarılı bir grafik çizdi. Albüm 2010 yılı sonunda ise 83.000 satarak en çok satan albümler arasına girmeyi başardı. Albümde Ersay Üner, Gökhan Şahin, Ceyhun Çelikten, Yıldız Tilbe, Tan Taşçı, Erdem Kınay söz ve müzikleriyle, Erhan Bayrak, Ersay Üner ve David Şaboy ile Ozan Yılmaz ise aranjeleriyle yer aldı. 90'larda Hazal'ın seslendirdiği ve sözü müziği Yıldız Tilbe'ye ait olan "Bozuyorum Yeminimi" şarkısında Ziynet Sali ile düet yaptı. 90'larda Yıldız Tilbe'nin seslendirdiği "Dayan Yüreğim" şarkısı albümde farklı bir düzenleme ile yer aldı.

Çıkış parçası olarak Tecrübe" şarkısına çekilmek üzere Teoman Topçu yönetmenliğinde kızlar ve erkeklerin futbol maçı yaptığı, 40.000 TL bütçeli bir video klip çeken Akalın, yapım şirketinden, bu klibin de Corenell'in 'Keep On Jumping' videosundan alıntılandığını öğrendi. Bunun üzerine hiç düşünmeden klibi çöpe atan şarkıcı, Tamer Aydoğdu yönetiminde yeni bir klip çekmiştir. Klip ilk kez 1 Mayıs 2010 tarihinde Kral TV'de yayınlanmıştır. Şarkı Billboard listelerinde 2 numaraya kadar yükseldi. Şarkının başka bir başarısı ise "Avrupa'nın En İyi Dans Müziği" yarışmasında Türkiye'den "Tecrübe" şarkısı seçildi. Oylamada 40 ülkenin arasından 2. olmayı başardı.

Albümün ikinci klibi "Evli, Mutlu, Çocuklu" şarkısına çekildi. Şarkı Billboard listelerinde 8 numaraya kadar yükseldi. Ayrıca Kral TV'nin hazırladığı "2010'un En İyi 50 Şarkısı" listesinde 3 numarada gösterildi ve ilk 3'te yer alan tek kadın sanatçı oldu. Üçüncü klip "Çanta" şarkısına çekildi. Şarkı Billboard listelerinde 3 numaraya kadar yükseldi. Ayrıca Akalın, bu kliple birlikte bir ilk yaparak klibin yönetmenliğini kendisi üstlendi.

Albümün ilk slow klibi olan "Bozuyorum Yeminimi" klibinin konusunu da Akalın yazmıştır. Klip versiyonunda şarkıcıya Ziynet Sali eşlik etmemiştir. Beşinci klip Umutsuz Vaka'ya çekilirken, yalnızca klibe özel olarak dünyaca ünlü rapçi Fatman Scoop, Demet Akalın'a eşlik etmiştir. Altıncı klip, daha klibi çekilmeden hit olanOlacak Olacak'a Şubat 2011'in ilk günlerinde soğuğa ve kar yağışına rağmen Uludağ'da ve de Akalın'ın konakladığı Bursa Karinna Otel'in kazan dairesinde çekilmiştir.

2012-2013 "Giderli 16"

Yeni albüm öncesi Erdem Kınay'ın ilk proje albümü "Erdem Kınay - Proje"de Rota ve Emanet şarkılarını seslendirmiştir. Demet Akalın uzun süren çalışmalar sonucu yeni albümünü piyasaya çıkarmıştır. Albümde Sinan Akçıl,Özcan Deniz,Gökhan Özen gibi isimlerle çalıştı. Albümün çıkış şarkısı olarak sosyal medya üzerinden 'Yılan' isimli şarkısını paylaşmıştır. Şarkıya klip çekmiştir. Ardından 2. klip Türkan şarkısına gelmiştir .Şarkı Türk sinemasının sultanı Türkân Şoray'a ithafen yazılmıştır.Albümün 3. klibi 'Giderli Şarkılar' parçasına çekilmiştir. Albümün 4. klibi 'Yıkıl Karşımdan' adlı parçaya çekilmiştir. Demet Akalın bu şarkıda yakın arkadaşı Gökhan Özen ile düet yapmıştır.Albümün 5. klibi 'Kalbindeki İmza' şarkısına çekilmiştir. 6.video klip Tamer Aydoğdu yönetmenliğinde "Sepet" şarkısına çekilmiştir. Albümün 7.video klibi Tamer Aydoğdu yönetmenliğinde Özcan Deniz'le birlikte düet yaptığı "Nasip Değilmiş"e çekildi. Bu klipte eşi Okan Kurt ve yakın arkadaşı Özlem Yıldız rol almıştır.Klip çekimleri 2 gün sürmüştür.Bu klipte Özcan Deniz rol almamıştır. Albümün son klibi "Felaket" isimli şarkıya gelmiştir.Klip 5 Ekim 2013 tarihinde verdiği Harbiye Açıkhava Tiyatrosu konserindendir. Son olarakErdem Kınay Proje 2 albümünde "Yalnız Ordusu" şarkısını seslendirmiştir.

2014 - Günümüz "Rekor"

23 Nisan 2014 tarihinde piyasaya sürülen Rekor albümü Akalın'ın doğum gününe denk getirilmiştir.Bu albümünde Gökhan Özen, Ersay Üner, Fettah Can, Cansu Kurtçu, Emrah Karaduman, Gökhan Şahin, Erdem Kınay, Erhan Bayrak gibi müzisyenler ile çalışılmıştır.Toplamda 16 şarkı bulunduran albümün öne çıkan şarkısı son zamanların hit şarkılarına imza atan Gökhan Şahin ve Emrah Karaduman ikilisine ait olan "Rekor" oldu. Çıkış şarkısı ise söz ve müziği Gökhan Özen tarafından yazılan İlahi Adalet olarak seçildi.2.video klip ise albümle aynı adı taşıyan Rekor şarkısına gelmiştir.Klip Gülşen Aybaba yönetmenliğinde Bodrum Rixos Hotel'de çekilmiştir.3.video klip Müjdat Küpşi yönetmenliğinde Koltuk şarkısına gelmiştir.Klip Eylül Film Stüdyolarında çekilmiştir.

Diskografi

Albümler

YılÇıkış tarihiAlbüm
199615 Ekim 1996Sebebim
Türkiye: 110.000
200330 Mayıs 2003Unuttum
Türkiye: 79.000
200412 Aralık 2004Banane
Türkiye: 51.000
200614 Haziran 2006Kusursuz 19
Türkiye: 147.000
20083 Mart 2008Dans Et
Türkiye: 128.000
201027 Nisan 2010Zirve
Türkiye: 100.000 
201219 Kasım 2012Giderli 16
Türkiye: 100.000
201424 Nisan 2014Rekor
Türkiye:

Single'lar

Çıkış tarihiSingle
2 Haziran 2007Tatil
24 Nisan 2009Toz Pembe

Maxi Single'lar

Çıkış tarihiSingle
13 Haziran 2000Yalan Sevdan
24 Mayıs 2011Aşk

Müzik Videoları

YılŞarkıAlbüm
1996"Sebebim"Sebebim
1997"Asla Affedilmez"
"Sakın Vazgeçme"
2000"Senin Anan Güzel Mi?"Yalan Sevdan
2003"Unuttum"Unuttum
"Gazete"
2004"Allahından Bul"
"Bittim"Banane
2005"Aşkın Açamadığı Kapı"
"Banane"
"Vuracak"
"Bir Anda Sevmiştim"
"Tamamdır"
"Pembe Dizi"
2006"Adam Gibi"
"Afedersin"Kusursuz 19
"Herkes Hak Ettiği Gibi Yaşıyor"
"Mantık Evliliği"
2007"Alçak"
"Seven Kızın Romanı"
"Tatil"Tatil
2008"Mucize"Dans Et
"Bebek"
"Selam Söyle"
"Gururum"
2009"Dans Et"
"Toz Pembe"Toz Pembe
2010"Tecrübe"Zirve
"Evli, Mutlu, Çocuklu"
"Çanta"
"Bozuyorum Yeminimi"
2011"Umutsuz Vaka Versiyon - Erhan Bayrak"
"Olacak Olacak"
"Aşk"Aşk
"Sabıka"
"Deliyim"
2012"Ben de Özledim"
"Yılan"Giderli 16
"Türkan"
2013
"Giderli Şarkılar"
"Yıkıl Karşımdan"
"Kalbindeki İmza"
"Sepet"
"Nasip Değilmiş"
"Felaket"
2014"İlahi Adalet"Rekor
"Rekor"
"Koltuk"
"Nefsi Müdafaa"

Ödülleri

YılÖdül veren organizasyonKategori
2005Polis Akademisi ÖdülleriYılın Pop Sanatçısı
2006İstanbul FM Müzik ÖdülleriEn İyi Albüm (Kusursuz 19)
Kral TV Video Müzik ÖdülleriYılın Şarkısı (Aşkın Açamadığı Kapı)
2007Altın Kelebek ÖdülleriEn iyi Türk Pop Müziği Kadın Solist
İstanbul FM Müzik ÖdülleriEn İyi Pop Kadın Sanatçı
Kadir Has ÜniversitesiEn Has Kadın Albümü (Kusursuz 19)
Kral TV Video Müzik ÖdülleriYılın Şarkısı (Afedersin)
En İyi Pop Kadın Sanatçı
MÜ-YAPAltın Ödül (Kusursuz 19)
Our Future Müzik ÖdülleriYılın Albümü (Kusursuz 19)
Yılın Şarkısı (Afedersin)
2008Kral TV Video Müzik ÖdülleriEn İyi Pop Kadın Sanatçı
Jetix Çocuk Ödülleri TürkiyeYılın En Başarılı Kadın Sanatçısı
Kadir Has ÜniversitesiEn Has Pop Kadın Sanatçı
2009Beykent Üniversitesi "2008'in Yıldızları"En İyi Kadın Sanatçı
Avrupa Gazeteciler DerneğiYılın Pop Sanatçısı
MÜ-YAPAltın Ödül(Dans Et)
İstanbul FM Müzik ÖdülleriEn İyi Single - Bayan (Toz Pembe)
Siyaset DergisiEn İyi Kadın Sanatçı
2011İstanbul FM Müzik ÖdülleriEn İyi Kadın Albüm (Zirve)
Avrupa Gazeteciler DerneğiYılın Pop Kadın Sanatçısı
Aslan Max ÖdülleriEn Sevilen Kadın Sanatçı
Türkiye Engelliler VakfıEn İyi Pop Kadın Sanatçı
Cenk Koray Ekran ÖdülleriYılın Kadın Sanatçısı
2012Magazin Gazetecileri Derneği (MGD) Altın Objektif TöreniYılın En İyi Pop Sanatçısı
Siyaset Dergisi ÖdülleriYılın Albümü (Aşk)
Taksiciler Derneği Ödül TöreniYılın En İyi Albümü (Aşk)
Yılın Düeti (Melekler İmza Topluyor)
Türkiye Engelliler Vakfı Ödül TöreniEn İyi Pop Kadın Sanatçı
İstanbul Kültür ÜniversitesiYılın En İyi Çıkış Yapan Sanatçısı
Sosyal Medya ÖdülleriSosyal Medyayı En İyi Kullanan Ünlü
2013Doğa Koleji (En İyiler)En İyi Pop Sanatçısı
Düzce Üniversitesi 1.Medya ÖdülleriEn İyi Pop Kadın Sanatçı
2. Kristal Fare Medya ÖdülleriSosyal Medyayı En İyi Kullanan Ünlü
Türkiye Müzik ÖdülleriEn İyi Şarkı (Türkan)
Magazinci.com İnternet Medyası (En İyiler)Yılın Şarkısı (Türkan)
İstanbul Aydın Üniversitesi 9.İletişim ÖdülleriYılın En İyi Kadın Sanatçısı
3.Pal Fm Müzik ÖdülleriEn İyi Albüm (Giderli 16)
1.En LAÜ ÖdülleriEn İyi Kadın Vokal
Siyaset Dergisi ÖdülleriYılın Şarkısı (Türkan)
Yılın Düeti (Yıkıl Karşımdan)
14.Fonex Futbol OscarlarıYılın Sanatçısı
4. Quality Of Magazine Dergisi ÖdülleriYılın Şarkısı (Türkan)
Karadeniz Vakfı (En iyiler)Yılın En Başarılı Pop Müzik Kadın Sanatçısı
İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu 2012 Yılının En'leriYılın En İyi Kadın Pop Şarkıcısı
Altın Kelebek ÖdülleriYılın Şarkısı (Türkan)
2014Düzce Üniversitesi 2.Medya ÖdülleriEn İyi Pop Kadın Sanatçı
Dünya Gazeteciler Derneği ÖdülleriEn İyi Pop Kadın Sanatçı
Ege Üniversitesi Medya ÖdülleriEn İyi Pop Kadın Sanatçı
Trafik Güvenliği Medya ÖdülleriYılın En İyi Müzik Klibi (Nasip Değilmiş)
Sakarya Üniversitesi Justinianus Medya ÖdülleriEn İyi Sosyal Medya Kullanıcısı
İstanbul FM Altın ÖdülleriEn İyi Kadın Albüm (Rekor)
İstanbul FM Altın ÖdülleriRadyolarda En Çok Çalan Sanatçı

Filmografi

YılProjeRolNotlar
1991Hakan Peker Bende KaldıDemetVideo Klip
1992Günlerden PazarBilinmiyorTelevizyon filmi
1994Sensiz OlmazHülya
Tele AnahtarBilinmiyor
1998SibelDenizTelevizyon dizisi
2006En İyi ArkadaşımKötücül Panteizm
2007Avrupa YakasıDemet
2007Daha Ne OlsunKonuk Sunucu
2010Evlilik HayatıTelevizyon programı
2011Kırmızı HalıKonuk Sunucu
2011Yıldız MasalıTelevizyon dizisi
2012Laf AramızdaTelevizyon programı
Beyaz Show
Seda Sultan
2012MorhipoDemet

Jürilikleri

 • Popstar 2013 (2013)
 • Bu Tarz Benim (2014) (Konuk Jüri)

 1. ^ http://www.biyografi.info/kisi/demet-akalin
 2. ^ http://www.kimkimdir.gen.tr/kimkimdir.php?id=3866
 3. ^ Bir zamanlar 'Kral'dı 12. Kral TV Video Müzik Ödülleri, Hürriyet.
 4. ^ MÜ-YAP TÜRKİYE MÜZİK ENDÜSTRİSİ ÖDÜLLERİ
 5. ^ En kral şarkıcı 13. Kral TV Video Müzik Ödülleri, Hürriyet.
 6. ^ Sibel dizisinin oyuncuları
 7. ^ Müyap Müzik Endüstrisi Ödülleri
 8. ^ 2009’un en iyi 10 yerli albümü
 9. ^ 2010 En Çok Satanlar
 10. ^ Demet "Tecrübe"lerini Paylaşıyor!
 11. ^ İşte Demet Akalın'ın Tecrübesi
 12. ^ Kral TV - 2010 Yılı Top 50
 13. ^ Demet Akalın'dan bomba gibi bir klip geliyorAyakli Gazete.
 14. ^ Kazan dairesinde Olacak Olacak Olay. 5 Şubat 2011 tarihinde erişilmiştir.
 15. ^ Müyap 2008 Çok Satanlar - Müzik
 16. ^ Müyap 2010 En Çok Satanlar - Müzik
 17. ^ Polisler Seçti
 18. ^ / İstanbul FM Ödülleri Sahiplerini Buldu 24 Eylül 2010 tarihinde erişilmiştir.
 19. ^ Bu Kelebek 34 Yıldır Uçuyor
 20. ^ İstanbul FM Müzik Ödülleri
 21. ^ Demat Akalın Resmi Sitesi Diskografi Bölümü
 22. ^ İstanbul FM Müzik(İFA) Ödülleri
 23. ^ Aslan Max 23 Nisan Ödülleri
 24. ^ [1]
 25. ^ Volkan Severcan & Demet Akalın (Sibel Dizisi) 22 Şubat 2013 tarihinde erişildi.